FAQ

Hot jóga – co a jak?

Všechny lekce HOT jsou lekce jako každé jiné, ovšem díky teplu je nutné dbát na vyšší opatrnost co se provádění ásan týče. Tělo je vlivem tepla více uvolněné a povolné, může tedy snadněji dojít k úrazu. Přílišná horlivost a snaha pokořit své limity, by se díky silnému zahřátí těla, nemusela vyplatit. Jinak je cvičení ve vytopeném sále velmi příjemnou, pročišťující, detoxikační záležitostí. Nemusíte se bát, že byste praxi nezvládli, či měli pocit úmorného vedra. V místnosti je i vyšší vlhkost vzduchu, a tak nejde o žádné smažení se ve vlastní šťávě, nýbrž o příjemné prohřátí těla.

CO NA LEKCI POTŘEBUJI?

Ručník či textilní podložku na jógamatku, pohodlné oblečení, ideálně takové, které neškrtí a cítíte se v něm pohodlně, pití. Ručník je možné si ve studiu zapůjčit, a to za poplatek 20,–.

JÓGA A JÍDLO?

Všeobecné doporučení je, že jógu je ideální cvičit na lačný žaludek či s 2 hodinovým odstupem od jídla. Je to proto, že pakliže máme žaludek plný, může nás při cvičení jeho obsah tlačit, můžeme býti méně ohební či dokonce se nám může dělat skutečně fyzicky špatně. Mé doporučení je takové: naslouchejte vlastnímu tělu. Pro mne osobně je ideální, když necítím hlad a ani nejsem brzy po vydatném jídle. Což v praxi znamená, že mé poslední jídlo (rozumějme lehké, dobře stravitelné jídlo či menší svačinka) je nejpozději 30–60 minut před lekcí. Tak, aby se celé tělo cítilo příjemně. Tato záležitost je však značně individuální a je nutné si najít svůj vlastní ideál, v závislosti na náročnosti očekávané lekce.

JÓGA A PITÍ?

Při praktikování jógy, by se správně pít nemělo. A to proto, že toto „přerušení“ praxe naruší správný tok energie, který cvičením v danou chvíli získáváme. Ovšem. Nikdo Vám hlavu neutrhne, pokud při lekci pít budete. Stejně jako s jídlem, je důležité naslouchat vlastnímu tělu a cítit se příjemně.

CVIČENÍ VZ. NEMOCI, ÚRAZY?

Vždy! S velikým vykřičníkem je nutné respektovat váš aktuální stav. Pokud máte nějaké zdravotní omezení (ať je to nemoc či zranění) je dobré o tomto informovat vašeho lektora jógy a lekci si uzpůsobit vlastnímu tempu i možnostem. V případě chronických onemocnění, speciálně u vysokého krevního tlaku, je potřeba, aby jste na sebe byli více než opatrní. Obecná zásada platí, že (opět) je nutné naslouchat vlastnímu tělu a také jej respektovat. Uvědomte si, že za své tělo i zdraví zodpovídáte pouze a jen vy sami, nikoli lektor. Proto cvičte tak, aby jste své zdraví podpořili, ne jej ještě více zhoršili.

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT LEKCI?

Pokud si nevíte rady, nebojte se kontaktovat lektora (emailem, telefonicky), rádi vám poradíme. Jinak využijte svoji intuici i znalost sebe sama a vyberte takovou hodinu, která vás vnitřně oslovuje. Jednotlivé lekce je možné si i nejdříve náhodně vyzkoušet a teprve potom se rozhodnout, jakou do budoucna zvolíte k pravidelné praxi. Vždy je možné najít cestu, pokud sami chceme.

MOHU CVIČIT JÓGU PŘI MENSTRUACI?

Určitě ano. Ale je zde potřeba nacítit se na váš momentální stav. Jsou ženy, které „své dny“ téměř nevnímají a vykonávají veškeré aktivity jako obvykle. Jiné zase respektují ženský cyklus natolik, že tyto dny odpočívají a nabírají síly. Jako vždy, jde o vaše vnitřní nastavení a vnímání vlastních potřeb. Já doporučuji alespoň první 3 dny menstruace cvičit spíše jemnější styly jógy a vyhnout se všem pozicím, kdy je pánev výše, než vaše hlava. Při těchto pozicích by mohlo dojít k zástavě právě probíhajícího cyklu. A samozřejmě, při lekci ve studiu, je možné si jednotlivé ásany uzpůsobit vašemu momentálnímu rozpoložení, aniž by bylo nutné se své pravidelné lekce zcela vzdávat.

JÓGA A TĚHOTENSTVÍ?

Těhotenství je velmi specifické období ženy a je potřeba tento stav respektovat. Nicméně to neznamená, že po celou dobu gravidity nesmíte nic dělat. Pokud jste cvičila již před otěhotněním, velmi pravděpodobně znáte své možnosti a není důvod, aby jste ve své praxi přestávala. Zachovejte však respekt k sobě, i k vašemu miminku. Je potřeba mít na zřeteli, že zdraví sebe a svého miminka máte v rukou vy, ne lektor. Pakliže jste před otěhotněním jógu necvičila, není tento čas nejvhodnějším obdobím, kdy s jógou začínat. Doporučila bych vám spíše vyhledat speciální cvičení pro těhotné ženy, které vám zajisté poslouží mnohem lépe a k józe se vrátit později. Po porodu je na ni čas přímo ideální.